Genel

Dünyanın En Değerli 10 Şirketi

Çalışmaları ve kaliteli hizmetleri ile birlikte dünya markası haline gelen pek çok şirket bulunmaktadır. Bu şirketlerin birçoğu yazılım sektöründe faaliyet gösterirken bir kısmı da petrol ve doğalgaz gibi enerji kaynakları sektöründe faaliyet göstermektedir. Sizlerde dünyanın en değerli şirketleri hakkında araştırma yapıyorsanız, yazımızda kulak verebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda dünyanın en değerli 10 şirketi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Dünyanın En Değerli 10 Şirketi

Dünyanın en değerli 10 şirketini listelemeden önce liste ölçütümüzde marka değeri, hizmet anlayışı ve kalitenin olduğunu belirtelim. Bu ölçütleri kullanarak oluşturmuş olduğumuz listede tanınmış ve dünyanın birçok alanında hizmet veren markalar yer almaktadır. Sizler için dünyanın markalaşmış olan en değerli 10 dev şirketini listeledik;

1- Suudi Aramco

Petrol, doğalgaz ve diğer petrokimyasal ürünlerin ticaretini yapan Saudi Aramco dünyanın en değerli şirketleri listesinde birinci sırada yer almaktadır. Suudi Arabistanlı bir petrol şirketi olan bu şirket geçmiş yıllardan günümüze kadar bu listede yer almayı sürdürmüştür. Oldukça büyük bir şirket olan Saudi Aramco hisse senetlerini piyasaya sunduktan sonra değerinin de oldukça katlandığını dile getirebiliriz. Yapılan araştırmalar neticesinde Saudi Aramco isimli şirketin marka değerinin 1.685 milyar dolar olduğunu söyleyebiliriz.

2- Microsoft

Yazılım geliştirme sektöründe faaliyet gösteren Microsoft günümüzde neredeyse her evde kullanılmaktadır. Oldukça gelişmiş yazılımları müşterilerine sunan Microsoft günümüzde de popüler olarak yazılımlarını üretmeye devam etmektedir. Geçmiş yıllardan günümüze kadar dünyanın en değerli şirketleri arasında gösterilen Microsoft tabiri caizse bu listenin vazgeçilmesi haline gelmiştir. 1975 yılından günümüze kadar kendisini geliştirerek oldukça büyüme sağlayan bu şirketin marka değeri ise yaklaşık olarak 1.359 milyar dolardır.

3- Apple Inc.

Elektronik ve bilgi teknolojisi sektöründe faaliyet gösteren Apple son dönemlerin en popüler şirketleri arasında yer almaktadır. Sağlamış olduğu kaliteli hizmet ve güvenilir alt yapılı müşterilerine hizmet sunan Apple aynı zamanda en pahalı markalar arasında ismini yazdırmayı da başarmıştır. Üretmiş olduğu İphone marka akıllı cep telefonları başta olmak üzere pek çok teknolojik ürün ve yazılım üreten Apple Inc şirketi aynı zamanda dün yanın en değerli şirketleri arasında gösterilmektedir. Apple Inc’in marka değerinin ise yaklaşık olarak 1.286 milyar dolar olduğunu bilinmektedir.

4- Amazon Inc

Amazon Inc yazılım ve perakende ürün satışı sektöründe faaliyet göstermektedir. Microsoft’un rakibi olarak adlandırmış olduğumuz Amazon özellikle koronavirüs sürecinde marka değerini neredeyse ikiye katlayabilmeyi başarmıştır. Etkin çalışma yöntemi, kaliteli ve güvenilir hizmet anlayışı ile birlikte oldukça çok tercih edilir hale gelen amazon günümüzde de neredeyse tüm dünya üzerinde kullanılmaktadır. Amazon’un marka değerine baktığımızda ise yaklaşık olarak 1.233 milyar dolarlık bir değere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

5- Alphabet Inc

Uluslararası anlamda oldukça çok tercih edilen Alphabet Inc dev bir dünya markasıdır. İnternet sektöründe faaliyet gösteren bu firma geçmiş yıllardan günümüze kadar kendisini geliştirip yenileyerek karşımıza çıkmaktadır. Otuzdan fazla popüler yazılım hizmetini bizlere sunan Alphabet Inc markası, pek adını duyurmamış olsa da serveti ve marka değeri ile de göz doldurmaktadır. Yapılan incelemeler ve araştırmalar neticesinde bu şirketin marka değerinin yaklaşık olarak 919 milyar dolar olduğu tespit edilmiştir.

6- Facebook

Facebook dünya üzerinde milyarlarca kişi tarafından kullanılan bir sosyal medya platformudur.2004 yılı Şubat ayında Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook günümüzde de popüler olarak milyarlarca kişi tarafından kullanılmaya devam edilmektedir. Çevrimiçi reklamcılık faaliyeti ile birlikte yıllık 222 milyar dolar kar eden Facebook aynı zamanda marka değeri ile birlikte de pek çok kişinin ilgisini çekebilmeyi başarmıştır. Facebook’un marka değerine baktığımızda ise yaklaşık olarak 584 milyar dolar olduğunu görebilmekteyiz.

7- Alibaba Grubu

Birçok uygun fiyatlı ürünün yer aldığı Alibaba Group son zamanların en çok tercih edilen alışveriş platformları arasına ismini yazdırmayı başarmıştır. E- Ticaret anlamında büyük adımlar atan Alibaba Group son zamanlarda uygun fiyatları ile birlikte dünya çapında birçok kişiyi etkileyebilmeyi başarmıştır. Bu etkileme sonucunda da marka değerini oldukça artıran Alibaba Group servetine servet eklemiştir. Yapılan marka değerlendirmesinde Alibaba Group markasının değerinin yaklaşık olarak 545 milyar dolar olduğu söylenmektedir.

8- Tencent

İnternet sektöründe hizmet sağlayan bir diğer firmada Tencent’dir. Geçmiş yıllara nazaran insanların pek çok iş ve işlemini internet üzerinden gerçekleştiriyor olması aynı zamanda bu firmalarında doğrudan gelişmesinde fayda sağlamıştır. Tencent isimli firma üretmiş olduğu çeşitli yazılımlar ve sağlamış olduğu destekler ile birlikte adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Tencent firmasının marka değerine baktığımızda ise yaklaşık olarak 510 milyar dolar bir değere sahip olduğunu görebilmekteyiz.

 

9- Berkshire Hathaway Inc.

Berkshire Hathaway Inc isimli şirketin adını pek duymuş olmazsın fakat bu şirket sigorta, finans, demiryolu taşımacılığı, kamu hizmetleri, gıda ve gıda dışı ürünler gibi pek çok alanda faaliyet göstermektedir. Oldukça köklü olan bu şirket sağlamış olduğu kaliteli ve güvenilir hizmet ile birlikte dünya genelinde oldukça çok tercih edilmektedir. Berkshire Hathaway Inc isimli şirketin marka değerine baktığımızda ise yaklaşık olarak 455 milyar dolar olduğunu söyleyebiliriz.

10- Johnson ve Johnson

Johnson & Johnson isimli firma ilaç ve tıbbi malzeme üreticiliği sektöründe bir dünya devi haline gelmiştir. 1886 yılında üç kardeş tarafından kurulan bu şirket günümüzde de popüler olarak hizmetlerine devam etmektedir. 175’den fazla ülkeye satış yapan Johnson & Johnson isimli firma marka değeri ile birlikte de ön plana çıkmaktadır. Bakıldığında marka değerinin yaklaşık olarak 395 milyar dolar değerinde olduğunu görebilmekteyiz.

Tepkiniz Nedir?

Şaşırmış
0
Mutlu
0
Aşık
0
Emin Değilim
0
Zevzekçe
0

You may also like

More in:Genel

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir